Google+

Facebook rusza na zakupy i bierze WhatsApp za 19mld $

facebook bierze whatsapp

Wczoraj wieczorem w mediach społecznościowych zawrzało. Lotem błyskawicy rozchodziła się wiadomość o wykupieniu WhatsApp przez Facebooka. Dzisiaj już możemy z całą pewnością potwierdzić ten news. Transakcja opiewa na, bagatela, 19 miliardów dolarów!

WhatsApp to bardzo ciekawa aplikacja. To komunikator, z którego korzysta 450 milionów na całym świecie i jest na całkiem niezłej drodze do wyparcia SMSów. Wiadomości tekstowe, ale także zdjęcia, pliki, filmy, emoji czy udostępniana lokalizacja użytkownika są przesyłane za pomocą mobilnego Internetu a nie z wykorzystaniem tradycyjnej infrastruktury operatorów komórkowych. Sam WhatsApp został założony przez Jana Kouma prawie 5 lat temu po serii niepowodzeń w rozmowach o pracę (nota bene nie dostał się ani do Twittera, ani do… Facebooka).

Komunikator, który jest przecież bezpośrednim rywalem Facebook Messengera na urządzeniach mobilnych, nie zniknie z rynku. Zostanie utrzymany jako niezależna marka, nie zmieni się nawet siedziba firmy w Mountain View. Nie wiadomo, czy nadal zostanie utrzymany obecny model subskrypcyjny (pierwsze 12 miesięcy korzystania z WhatsApp jest darmowe, później abonament wynosi 0.99$ rocznie), jednak wątpliwym jest, aby Mark Zuckerberg chciał zmienić strategię, o której sam wyraża się w superlatywach – według niego WhatsApp jest na najlepszej drodze do uzyskania nawet miliarda użytkowników na świecie.

Tak to wygląda – aplikacja stworzona w przysłowiowym ‚garażu’ po zaledwie pięciu latach istnienia zostaje sprzedana za 19 miliardów dolarów (4 miliardy w gotówce + 12 miliardów w akcjach i 3 miliardy dla szefostwa i pracowników WhatsApp w akcjach Facebooka) a jej pomysłodawca zostaje jednym z dyrektorów Facebooka.  Przesada i pompowanie bańki spekulacyjnej? To się jeszcze okaże, jednak czekamy na dzień, kiedy będziemy mogli się cieszyć taką transakcją firmy z Polski : )

 

Autor:


szymon.fraczek@phi.com.pl
Twitter: @SzFraczek
Facebook: facebook.com/szymon.fraczek